Emekli Sigortalı İşte Çalışabilir Mi?

Emekli sigortalı iş bünyesinde çalışabilir. Her meslek ve kurum arasında bu durumun şartları farklılık gösterse bile, kişilerin emeklilik sürecinden sonra kurallara uygun şekilde çalışma hakkı devlet tarafından saklı tutulmaktadır.

Devletin uyguladığı bu serbest politika sayesinde tekrar istihdam sıralarına uygun görülen emekliler de iş gücü yönünden fayda sağlayabilmektedir. Tek bilinmesi gereken şey çalışan emeklilerin gerçekten dikkat etmesi gereken konuların var olduğudur. Günümüzde devlet çatısı altında yaşayan ve çalışan herkesin sigortası olmalıdır. Bu gruba çalışan emekliler de giriyor. Öncelikle neden sigortalı çalışmanız gerektiğini, sonrasında ise sigortalı çalışma durumunu sizlere kısaca anlatalım.

Emekliler Tekrar İşe Girerse, Neden Sigortalı Olmalılar?

Burada kanunundan anlatmaya başlasak birçok sorun ortaya çıkar ve yazımız sıkıcı bir hal alır. Biz size ana fikri verelim. Emekli olan birisi uygun görülmesi durumunda tekrar işe başlarsa, bu durumda iş veren açısından sorumluluk yükü artacaktır. Bu sorumluluk yükünün sigortalı çalışan emekli adı altında kurumlara paylaştırılması gerekir. Bu sayede kişinin iş sahasında yaşadığı bir problem veya kaza sigorta kapsamında yer alarak kişinin mağduriyeti büyük oranda giderilecektir.

Ev Hanımları Örgü Örerek Emekli Olabiliyor!

Yine bir diğer husus ise kişilerin kurumdan hak alabilme haklarının olmasıdır. Emekli olduktan sonra çalışmak isteyen birisi, kendi talebiyle elbette ki kurum kasasından hakkını alabilir. Ancak bu durumun Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılması daha uygun ve resmi olacaktır. Bu nedenle hak ve kaza gibi durumların mağduriyet ifade etmemesi için kişilerin emekliyken çalışırken sigortalı olmaları kesinlikle bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Emekliler Kısmi Zamanlı Çalışan Adı Altında Toplanır!

Kısmi zamanlı çalışan emekli şeklinde kurum muhasebecisi tarafından başvuru yapılarak kişinin durumunun SGK kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. Bu sayede hem kişinin güvencesi olur hem de sigorta kurumu kapsamında yıllara bağlı hakları birikir. İşe giren emekli öncesinde bu durumu dile getirmelidir ve kesinlikle sigortasız olarak çalışma hayatını devam ettirmemelidir.

Eşi Emekli Olan 65 Yaş Aylığı Alabilir Mi

Kişi emekli olduğu halde çalışmaya devam ederse, normal şartlar altında çalıştığı için emekli maaşından kesinti yapılmaz. Ancak kurumların ekstra olarak verdikleri ödenekleri kesmek gibi hakları da bulunmaktadır. Bu nedenle hangi kurumdan emekli olursanız olun, İlinizde yer alan SGK Müdürlüğüne giderek net bilgiler edinin.

Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir