SGK Bilgi

e-Devlet Trafik Sigorta Poliçesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

02.04.2020
38
e-Devlet Trafik Sigorta Poliçesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde hep birlikte e-Devlet trafik sigorta poliçesi sorgulama nasıl yapılır sorusuna elimizden geldiğince yanıt vereceğiz. Devlet, kendi ile doğrudan ya da dolaylı olarak alakalı birçok farklı hizmeti tamamen internet ortamına taşıma yoluna gitti. İnsanların devlet nezdinde tüm verilere sorunsuz bir şekilde ulaşabilmesi için e-Devlet büyük bir kolaylık oldu. Öyle ki sigorta poliçesi kapsamında da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) altında bir ekstra hizmet olarak sizlere bilgiler sunuluyor. Bu anlamda öncelikli olarak sizlere bir tanıtım yapacak ve bilgi sahibi olabilmeniz için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Trafik Sigorta Poliçesi Nedir?

Trafik sigorta poliçesi, devlet tarafından zorunlu kılınmış ve tüm otomobillere yapılması zorunlu olan sigorta poliçesi türü olarak dikkatleri çeker.

Türkiye genelinde özellikle zaman içerisinde sigorta poliçeleri ile alakalı olarak ciddi manada somut adımlar atılmıştır. Devlet, yeni aldığı kararlar ile birlikte yeni alınan bir otomobilin sigortası direkt aynı gün yapılmak zorundadır. Bundan önceki dönemde satın almadan sonra 15 günlük bir zaman süreci tanınıyordu. Nitekim bununla birlikte devlet, sigorta şirketleri üzerinde ki denetimini tamamen bıraktı. Bu neden dolayısı ile ciddi manada yüksek sigorta ücretleri ödemek zorunda da kalıyoruz.

Ayrıca anlık olarak sigorta poliçenizi kullanmanız gerekti. Sigorta poliçenizi artık ruhsatınızda taşıma gibi bir zorunluluk yok. Trafik sorgulamalarında dahi aracınızın sigorta bilgileri an ve an çıkmaktadır. Ancak yine de gerekli durumlarda e-Devlet üzerinden poliçe sorgulama yapma şansına da sahip oluyorsunuz.

e-Devlet Trafik Sigortası

e-Devlet Üzerinden Trafik Sigorta Poliçesi Sorgulama

e-Devlet sistemini artık mobil uygulamalar üzerinden de sorunsuz bir şekilde kullanabilme şansına sahip oluyorsunuz. Nitekim bu anlamda mobil uygulamayı telefonunuzda tutmanızda da yine fayda görüyoruz. e-Devlet üzerinden zorunlu trafik sigortası poliçe sorgulama işlemi son derece basit adımlar ile uygulanır. Bu anlamda sizleri hemen maddeler halinde bilgilendirecek olursak;

  • Öncelikle e-Devlet internet sitesini ya da mobil uygulamasını açın.
  • Açtıktan sonra Giriş Yap ekranından TC kimlik numaranız ve kişisel şifreniz ile giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra arama kısmına gelerek “SİGORTA” yazın.
  • Yazdıktan sonra alt kısımda “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” seçeneği çıkacaktır, tıklayın.
  • Sonrasında gelen ekranda sizden otomobilinizin plaka numarası istenecektir. Plaka numarasını girin ve ardından SORGULA butonuna tıklayın.
  • Ardından gelen ekranda sigorta bilgisi, sigorta firması bilgileri ve poliçe numarası gibi bilgiler listelenecektir.
  • Sağ kısımda yer alan DETAYLI BİLGİ butonuna tıklayarak da tüm poliçe detaylarını inceleme şansına sahip olabilirsiniz.

e-Devlet Trafik Sigortası Örneği

Yukarıda e-Devlet sisteminden sorgulaması yapılmış olan bir trafik sigortası poliçesi örneği görebilme şansına sahip oluyorsunuz. Sadece kendi araçlarınıza ait değil, diğer araçlara ait sorgulamaları da sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Bu, otomobil alacaklar için de an ve an şeffaf bilgi edinme politikası açısından büyük önem arz eden bir konudur.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.