SGK Bilgi

e-Devlet Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır? Ceza Nasıl Ödenir? 2020

13.03.2020
53
e-Devlet Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır? Ceza Nasıl Ödenir? 2020

Bu makalemizde sizlerle birlikte e-Devlet trafik cezası nasıl sorgulanır ve ceza nasıl ödenir 2020 bilgileri ile karşınızda olacağız. Türkiye, özellikle sosyal bir devlet olma konusunda büyük adımlar atmaya devam ediyor. Türkiye genelini analiz ettiğimiz zaman e-Devlet sisteminin kullanım oranların da her geçen gün daha da ciddi bir artış gösteriyor demek yanlış olmaz sanırım. Trafik cezaları özellikle insanlar için ciddi anlamda sıkıntılı unsurlardan birisi haline geldi. Trafik cezaları ile alakalı olarak bütün işlemleri hemen hemen artık internet üzerinden yapabilme şansına sahibiz. Şimdi elimizden geldiğince sizleri bu noktada bilgilendirmek istiyoruz.

Arkadan Trafik Cezası Nasıl Yazılır?

Trafik cezası ile alakalı olarak süreçler zaman içerisinde değişti. Bundan yıllar yıllar öncesinde sadece durdurularak trafik cezası yazma zorunluluğu mevcuttu. Şimdilerde ise teknolojik imkanların da gelişmesi ile birlikte süreç değişti. Artık MOBESE kameralarının görüntüsü ile tespit edilen araçlara ve polis gözlemi ile ihlal yapılan araçlara arkadan trafik cezası yazılabiliyor.

Arkadan trafik cezası, polisler ya da MOBESE kameraları tarafından yazılarak doğrudan araç plakasına kesilir. Trafik cezaları ile alakalı olarak zaman içerisinde çok ciddi somut adımlar atıldı. Bu yüzden her ne olursa olsun ve hangi noktada olursanız olun trafik cezası yazılabilir. Bu neden dolayısı ile e-Devlet sistemi üzerinden işlemleri yapmanız mantıklı olacaktır.

Arkadan Trafik Cezası

e-Devlet Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

2020 yılında e-Devlet sistemi üzerinden trafik cezası sorgulama işlemi yapmak mümkün hale geldi. Üstelik adınıza kayıtlı olan tüm otomobilleri ve ruhsat bilgilerine varana kadar yine bu sistem üzerinden öğrenme şansına sahipsiniz. Trafik cezası, birkaç senelik dilim içerisinde insanlar için çok ciddi anlamda maddi sıkıntı anlamına geldi. Bu nedenle e-devlet sistemi üzerinden cezanın doğruluğunu sorgulama gibi bir imkana da sahipsiniz. Bu anlamda sizleri bilgilendirecek ve fikir edinmenize yardımcı olacak olursak;

  • Öncelikle e-Devlet sitesine internet sitesi ya da mobil uygulama üzerinden TC kimlik bilgisi ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapın.
  • Sonrasında sitede ya da mobil uygulamada üst kısımda yer alan arama alanına “Trafik Cezası” yazın.
  • Burada altta “Araç Plakasına Yazılan Trafik Cezası Sorgulama” ve “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Trafik Cezası Sorgulama” sekmesini görürsünüz. Hangisini sorgulamak istiyor iseniz o seçeneğe tıklayın.
  • Tıkladığınız an itibari ile e-Devlet sistemi 5 – 10 saniye aralığında bir sorgulama yapacaktır. Bu sorgulamanın ardından trafik cezası ile alakalı sonuçları e-Devlet paneli üzerinden görüntülersiniz.

Belirli aralıklar ile e-Devlet sisteminden trafik cezası kontrolü yapmak mantıklı olacaktır. Bu neden dolayısı ile e-Devlet şifreniz yok ise bile kısa süre içerisinde tedarik etmeniz mantıklı olacaktır.

Trafik Cezası Ödeme

Trafik Cezası Nasıl Ödenir? İnternetten Trafik Cezası Ödenir Mi?

Trafik cezası ödemek için Gelir İdaresi Başkanlığı ya da internet üzerinden ödeme söz konusu olabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’na müracaat ile trafik cezası ödemek için ya da internet üzerinden ceza ödemek için elinizde ceza makbuzunuzun olması şarttır. Çünkü ilk 15 gün içerisinde ödenen trafik cezalarında %25 indirim sağlanmaktadır. Bu indirimin sağlanabilmesi için makbuzun tarafınıza tebliğ edildiği resmi tarih baz alınır.

Elinize gelen makbuz ile öncelikli olarak dilerseniz Gelir İdaresi Başkanlığı’na yani diğer adı ile vergi dairelerine giderek 15 gün içerisinde %25 indirimli borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bunun karşılığında da ödeme yaptığınıza dair makbuz alırsınız.

İnternetten trafik cezası ödemek için ise ePTT AVM internet sitesi bu anlamda resmi ödeme kurumudur. Sorunsuz bir şekilde ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ya da alternatif olarak doğrudan devlete bağlı İnteraktif Vergi Dairesi sistemine e-Devlet şifreniz ile giriş yaparak kredi kartı ile trafik cezası ödemek mümkün hale geliyor. Bu şekilde süreç çok daha hızlanıyor ve ceza borcunuz anında sicilinizden düşüyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.