SGK Bilgi

e-Devlet İkametgah Adresi Değişikliği Nasıl Yapılır?

29.04.2020
36
e-Devlet İkametgah Adresi Değişikliği Nasıl Yapılır?

Gelişen sistemin en yeni özelliklerinden olan e-Devlet ikametgah adresi değişikliği nasıl yapılır sorusuna elimizden geldiğince yanıt vermek istiyoruz. Bildiğimiz gibi koronavirüs ile mücadele kapsamında artık devlet kurumları da esnek çalışma sistemine geçiş yaptı. Hal böyle olunca devletin bu anlamda ki attığı somut adımları en ince ayrıntısına kadar takip ediyor ve izliyoruz.

Bu anlamda insanların toplu olabilecekleri ortamlara yönelik de önlemler alındı. Devlet, artık ikamet adresi değişikliği sistemini de e-Devlet ortamına taşıdı. Artık internet ortamından ikamet adresi değişikliğini sorunsuz bir şekilde yapabilme imkanına da sahip olacaksınız. Tabi ki birçok kişi bu sistemin ne şekilde çalıştığını bilmiyor. Bizde elimizden geldiğince sizlere e-Devlet adres değişikliği ile alakalı olarak bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

e-Devlet İkametgah Adresi Değişikliği Nasıl Yapılır?

e-Devlet sistemi artık devletin işini en ciddi anlamda kolaylaştıran sistemlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. İkametgah sistemi ile alakalı olarak bildiğimiz gibi normal şartlarda nüfus müdürlüklerine giderek adres değişikliği yapmamız gerekiyordu. Nitekim bu da zamandan kayıp ve devlet zaman içerisinde bununla alakalı bir önlem ve geliştirme çabası içerisinde olduğunu açıkladı.

Koronavirüs’ün çıkması ile birlikte nüfus müdürlüklerinde bu anlamda yoğunluğu önleyebilmek için Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, resmi olarak bu özelliği e-Devlet sistemine entegre etti. Yani yaklaşık olarak 3 haftalık bir süreçtir e-Devlet üzerinden adres değişikli yapmak mümkün hale geldi. Peki bunu nasıl yapacağız? Aşamalar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • e-Devlet şifremiz olmak zorunda. Eğer ki e-Devlet şifreniz yok ise PTT şubelerine giderek şifre temin edin.
  • Ardından öncelikle e-Devlet resmi mobil uygulamasından ya da www.turkiye.gov.tr internet sitesini açın. Mobil uygulama üzerinden de bu adresi kullanabilirsiniz..
  • e-Devlet sistemini açmanız ile birlikte öncelikle şahsınıza ait TC ve şifre bilgileriniz ile sisteme üyelik girişi yapın.
  • Hemen ardından site içi arama özelliği bizler için pratik olacak. Arama kutucuğuna “adres değişikliği” yazın ve alt seçenekleri inceleyin..
  • Seçenekler içerisinde yer alan “Adres Değişikliği Bildirimi” seçeneğine tıklayarak bildirim ekranına geçiş sağlayın.
  • Karşınıza ilk gelen ekranda öncelikli olarak adres değişikliğini kimler için yapacağınızı seçenekler içerisinden seçin ve ilerleyin.
  • Akabinde eski ve yeni adres bilgilerinizi gireceğiniz kutucukları göreceksiniz. Burada aynı zamanda haritalardan da seçme yapma şansına sahipsiniz. Eski ve yeni adreslerinizi harika üzerinden işaretleyerek otomatik olarak adres bilgilerinin çıkmasını sağlarsınız.
  • e-Devlet sistemi, siz olduğunuza dair bir kanıt isteyecektir. Bunun için 3 ayrı doğrulama yöntemi mevcut. SMS doğrulaması, Elektronik imza ve mobil imza. Elektronik ve mobil imza hizmetleri telekomünikasyon şirketleri tarafından ücreti mukabilinde sizlere sunulur.
  • SMS doğrulamasının çalışması için e-Devlet sisteminde kişisel telefon numaranızın da bulunması gerekir. Diğer yöntemler ise telekomünikasyon şirketlerinin sizlere sundukları ücretli hizmetlerdir.
  • SMS doğrulamasını seçip telefonunuza gelen SMS bildirimini girdiğiniz an itibari ile adres değişikliği talebiniz NVİ’ye iletilir ve kısa süre içerisinde güncellenir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.