4C Nedir? Kimler 4C Kapsamındadır?

4C sigorta türleri arasında yer alan, devlet tarafından kabul edilen bir kadro çeşididir. 657 sayılı kanun bünyesinde yer lan, C bendine göre şekillenen bu sigortalılar işçi sınıfı olarak belirtilmektedir. Halk arasında hemen herkes tarafından merak edilen 4C sınıfı sigortalıları için en detaylı açıklamayı yapacağız.

4C kadro alımları neticesinde işe giren kişiler, devlet tarafından “geçici” olarak nitelendirilmektedir. Bu kapsamda yer alan kişiler, Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre kısa zamanlı çalışmaktadır. Geçici personel bünyesinde çalışan kişileri kapsayan bu kadro, her ne şekilde olursa olsun 1 yıldan daha az süreyle çalışan ve bu yönde sözleşme yapılan herkese verilen istihdam kaynağıdır.

Kimler 4C’li Olur? 

4C kadrosu hakkında yapılan son bir düzenleme ile bu kadrolu kişilerin 4B kapsamında değerlendirilmesi gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama neticesinde, uzun süreli kadro vaatleri yavaşça uygulanmaya başlıyor. Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı aracılığıyla yapılan düzenlemeler 4C kadrosunu kapsamaktadır. 4C kadrosundan 4B kadrosuna geçmek ise, kalıcı iş güvencesi anlamına gelmektedir.

4C sigortalılar için devlet tarafından yapılan tanım şu şekildedir:

  • 4C’lilerin her ay için 2 gün izin hakkı vardır. Bu izinler için hastalık gerekçesi gerekir.
  • İş garantileri yoktur ve yapılan sözleşme feshedilme seviyesine geldiyse işleri sonlanır.
  • Ölüm izni adı altında her ay için 2 gün süreyle izin alma hakkına sahiptirler.
  • Doğum döneminde yine her aya 2 ay olacak şekilde izin alma hakkına sahipler.
  • Herhangi bir yer değişikliği, tayin ve benzeri hakkı bulunmaz.
  • İş bittikten sonra 4C tazminat alma hakkına sahiptir.
  • Emeklilik hakları güncel kanunlara göre yoktur.
  • SGK bünyesine bağlı olarak çalışırlar.

Devlet 4C Kadrolu Çalışanları Neden Çalıştırır? 

4C kadrosu hakkında birçok temel bilgiyi 657 sayılı kanuna bağlı olarak sizlerle paylaştık. Bu kanuna göre, kişilerin yukarıdaki haklara sahip olmaları gerekmektedir. Ödenek tutarları Bilir kişi tarafından belirlenen 4C kadrosuna mensup kişiler, niteliğe göre değil ihtiyaca göre işe alınmaktadır. Nitelik ve kişinin sahip olduğu yetiler bu kadro için önemli değildir. Kişiler güncel iş gücü ihtiyacı için bu kadroda bulunurlar. İş gücüne olan ihtiyaç bittiği zaman sözleşme dahilinde veya sözleşmenin aksine işten çıkarılırlar.

Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir